خانه / اخبار برتر / ببینید جنسیس به کجا رسیده!
جنسیس جدید- essentia
جنسیس جدید- essentia

ببینید جنسیس به کجا رسیده!

جنسیس جدید: Essentia

نوشته: مهندس عرفان رافتی

قدیمی‌ترها یادشان هست که کانسپت های دهه 50  و 60 میلادی چه شکلی بودند؛ یک بیضی‌شکل با خطوط صاف، همراه با یک نیمکره شیشه‌ای برای فضای سر و دیدن فضای بیرون و همیشه رنگ قهوه‌ای‌رنگ بودند.

حالا بعد از گذشت حدود نیم‌قرن هیوندا بازجسته اصل خویش! کانسپت جدید جنسیس

بانام Essentia در نمایشگاه نیویورک خیره‌کننده بود. همان خودروهای کانسپت دهه 50 و 60 را که با تکنولوژی روز مخلوط‌کنید؛ جنسیس اسنشیا به وجود می‌آید!

البته شرکت جنسیس برای این خودرو واقعاً کم نگذاشته بود. “گریز الکتریکی”، “ظرافت ورزشی”، “ازدواج قدرت با دقت به روش هنری” عنوان‌هایی بود که جنسیس برای اسنشیا معرفی کرده بود.

اما داخل اسنشیا چه می‌گذرد؟ جنسیس گفته که این خودرو از یک مونوکوک فیبر کربنیساخته‌شده است. استفاده از موتور الکتریکی، به طراحان اجازه داده تا خودرو را با ارتفاع کمتر، مانند خودروهای گرن تورر قدیمی بسازند. کاپوت بلند به شیشه محدب جلو می‌رسد و پس‌ازآن با شیبی ملایم به پشت خودرو می‌رود. در نمای جلوی خودرو، جلوپنجره به شکل نماد جنسیس طراحی‌شده است. چهار چراغ خطی جلوپنجره را به چرخ‌ها و درها وصل می‌کنند. پشت چرخ‌های جلو یک دریچه هوای بزرگ به کم شدن ضریب آیرودینامیک کمک می‌کند.

در نمای بغل، سقف با ارتفاع 130 سانتی‌متر، همان کانسپت های قدیمی را تداعی می‌کند. درهایبالارونده با سنسور اثرانگشت و شناسایی صورت (biometric facial-recognition) کار می‌کنند. این سنسورها در ستون Bپنهان‌شده‌اند. دورتادور این بنای شیشه‌ای توسط یک خط مسی، از بدنه جداشده است.رینگ‌ها با همان رنگ مسی تناسب خوبی با کلیات بدنه دارند.


در نمای عقب، مشابه نمای جلو، چراغ‌های دوتایی و نوشته جنسیس خودنمایی می‌کند؛ البته از دیفیوزر بزرگ عقب نمی‌توان غافل شد!

داخل اسنشیا طراحی ساده و دوست‌داشتنی دارد. همه امکانات خودرو توسط صفحه‌نمایش‌های لمسی کار می‌کند؛ همین موضوع باعث شده تا نمای داخلی این خودرو، به‌شدتنامنظم باشد.

اما جنسیس اطلاعات زیادی از موتور این کانسپت زیبا نداده است. فقط اعلام‌شده که اسنشیا می‌تواند با چند موتور الکتریکی (حتی تعدادهم گفته نشده!) می‌تواند از صفرتا صد را در حدود 3 ثانیه طی کند.

درباره ی عرفان رافتی

علاقه‌مند به موتوراسپرت و دنیای چهارچرخ‌ها /// به‌دنبال راه‌حل برای سریع‌تر پیچیدن در پیچ‌ها! :)

همچنین ببینید

HRE3D+

پرینت سه بعدی رینگ در خانه؟!

کارتست – برای ایرانی‌های ماشین باز، رینگ‌اسپرت یکی از مهم‌ترین قسمت‌های ساخت یک خودروی خاص …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *