خانه / تست خودرو / تست ماشین ایتالیایی کارتینگ، Birel
کارتینگ

تست ماشین ایتالیایی کارتینگ، Birel

«رقابت» برای عموم آزاد است! کارتینگ، پایه ورزش اتومبیل رانی

 

تست و نوشته:مهندس سید سبحان سیدی

عکس: سید مهدی کرباسی – امیرعلی شبیری

 

مسئله تخلیه هیجان در افراد عشق به سرعت، یکی از موضوعات پر حاشیه در کشورمان بوده و هست. از طرفی مردم انتظار نوع رانندگی سریع در شهر را این دسته افراد نداشته و پلیس با شدت پیگیر این چنین تخلفاتی است که کاملا به جا و برای حفظ آرامش و امنیت در شهر ضروری است. اما وقتی با جوانان صحبت می کنید از کمبود امکانات گلایه دارند. از طرفی ورزش اتومبیلرانی ،پرهزینه محسوب می شود. حال سوال اینجاست چه اقداماتی باید صورت بپذیرد؟ در تهران 2 مجموعه کارتینگ آزادی و پرند به ترتیب در غرب و جنوب مشغول به فعالیت هستند و که با اضافه شدن پیست جدیدی در شمال شرق این شهر پهناور، یک مجموعه جدید و نوساخت برای ورزش در این رشته که کم هزینه تر از دیگر شاخه ها است ولی هیجان خاص خود را دارد آماده خدمت رسانی به علاقمندان است.

اگر فرزندی دارید که به سریع راندن و اتومبیل علاقه نشان می دهد، بعد رسیدن به قد مناسب، او را در این راستا قرار دهید تا علاوه بر تقویت مهارت رانندگی به مرور زمان، وقتی گواهینامه گرفت به راحتی بتواند از پس کنترل اتومبیل در خیابان ها برآید و کمتر دچار حادثه و خسارت شود. چه بسی هزینه یک تصادف شهری در آینده به علت عدم پاسخگویی به نیاز تخلیه هیجان و علاقمندی به سرعت فرزندتان در زمان مناسب ، بیشتر از مبلغی باشد که می بایست برای رشته کارتینگ او هزینه می کردید.

با در نظر گرفتن استاندارد های ساخت پیست، این مجموعه در سطح آماتور و نیمه حرفه ای طراحی شده و با کمپانی ایتالیایی بیرل (Birel) قرار همکاری دارد. 2 ماشین 390 سی سی و 8 دستگاه 270 سی سی مدل 2016 موجود هستند که قرار است تا دو ماه آینده 2 دستگاه دیگر 270 سی سی به علت استقبال مشتریان اضافه شود که مجموع آنها به 12 وسیله برسد.

در مجموعه های کارتینگ،بعد از تهیه بلیط،علاوه بر لباس مخصوص، دورگردنی را به شما می دهند تا تا وزن سر به همراه کلاه باعث آسیب دیدگی فیزیکی به هنگام گردش در پیچ های تند نگردد.سپس دستکش مخصوص را پوشیده و به پشت خط استارت می روید. سوار و یا پیاده شدن از خودروی کارتینگ اصول خاص خود را دارد که اپراتور ضمن آموزش،معنی پرچم ها را نیز یاداوری کرده و زمانی که چراغ سبز گردیدبه راه خواهید افتاد. در پایان، برگه ای که حاوی اطلاعات کامل زمان رانندگی شما در هر دور است را ارائه می کنند که بهترین تایم شما به عنوان رکورد با نام خودتان ثبت می شود و در حافظه سیستم می ماند.

چند کیلومتر رانندگی پیچ در پیچ

زمان حضور در پیست 6 دقیقه است که برای یک فرد حرفه ای با تایم لپ 40 ثانیه، 8 دور زمان گیری توسط سنسور های تعبیه شده در خودرو و کناره خط استارت ، یک دور ورود به پیست برای دست گرمی و دور آخر خروج است که مجموعا به 10 دور می رسد. بدیهی است هرچه کند تر باشید، دور کمتری در زمان تعیین شده خواهید زد. همانطور که در عکس می بینید، این پیست پیچ های تند و تیزی دارد که کار را سخت می کند، اما مطئناً هیجان بیشتری نصیب خواهد شد.

هرچند که مساحت کوچک به نظر می رسد اما جالب است بدانید ریسنگ لاین حدود 430 متر است ، یعنی با هر دور که می زنید این مسافت را طی کرده و اگر حرفه ای باشید در 6 دقیقه 4 کیلومتر را با هیجان و پیچ های پشت سر هم رانندگی کرده اید!


شرکت برای عموم آزاد است

برای شرکت در کارتینگ گواهینامه نمی خواهد، سن و جنسیت هم مهم نیست، اما دو شرط اساس کار است: قد بالای 140 سانتی متر و سلامت عقل و روان

اگر فردی هر دو را داشته باشد در ابتدا می تواند به ورزش نگاهی آماتوری داشته و هر زمانی از هفته خصوصا ٌروزهای تعطیل برنامه ای برای تفریح با دوستان ترتیب دهد و به رقابت بپردازد. بعضی مدارس منطقه هم طرف قرار داد این مجموعه هستند و در روز های مشخص برای انجام این ورزش مفرح به پیست می آیند.

مبلغ یک پیتزای ناقابل برای هر دور

برای مشتریانی که زیاد از مجموعه استفاده می کنند طرح تشویقی خوبی گرفته شده، بطوری که بجای هر دور 30 هزار تومانی، 25 هزار تومان دریافت می گردد و اگر 5 دور استفاده کنند، دور ششم رایگان است.

تفریح یا ورزش؟

شاید این سوال شما باشد، اگر بخواهیم به دید تفریح آخر هفته نگاه نکرده و کمی حرف ای تر برانیم چه آموزش هایی را باید فراگیریم؟ جالب است که بدانید، پرآوازه ترین قهرمان اتومبیلرانی دنیا،مایکل شوماخر، رانندگی خود را از رشته کارتینگ شروع کرد. به عبارتی این رشته را مادر ورزش های اتومبیلرانی می نامند. بنابراین اگر می خواهید اصول رانندگی حرفه ای را فراگیرید، ابتدا در این ورزش مهارت نسبی را بدست آورید. حدود 20 دور طول می کشد تا یک فرد با استعداد متوسط همراه با راهنمایی های مربی اصول اولیه نظیر ریسنگ لاین، نقاط ترمز و فرمان و زاویه ورود به پیچ ها را فرا گیرد و در ادامه به تمرین جسارت رانندگی بپردازد.مربی ها دارای مدرک مربیگری از فدراسیون هستند و آموزشی اصولی را به شما یاد می دهند.

البته دوره های فشرده آموزشی به صورت خصوصی نیز وجود دارد که در 3دور در 3 روز مختلف( در مجموع 9 دور 6 دقیقه ای) کار مربی با نوپای کارتینگ تمام می شود که هزینه 450 هزار تومانی را شامل گردیده و اگر بخواهید همین کلاس را با 4 نفر از دوستان خود بروید تا نفری 300 هزارتومان نیز کاهش می یابد. در اصل انگار تنها مبلغ 9 دور عادی را پرداختید و کارتینگ را در پله اول یاد گرفتید.


خودمان بخریم؟

در ابتدا باید بدانید استفاده از ماشین کارتینگ فقط در پیست مخصوص میسر است، نگهداری آن تخصص می خواهد و هم چنین از آن جایی که امکان حمل و نقل آن به پیست توسط شخص دشوار است، افراد آماتور و نیمه حرفه ای ترجیح می دهند از امکانات رنتال استفاده کنند که به صرفه تر است. قیمت یک دستگاه مدل بیرل برابر 32 میلیون تومان است و همچنین هزینه نگهداری آن را هم باید در نظر گرفت.در ماه دوبار لاستیک های جلو و یک بار عقب تعویض می گردند که هزینه در حدود نیم میلیون برای هر دستگاه  را در پی دارد. البته کسانی که به مرحله حرفه ای رسیدند و در مسابقات کشوری شرکت می کنند با توجه به کلاس بندی، خودروی شخصی خریداری کرده و آن را می رانند. تعمیراتی که برای ماشین های رنتال انجام می شود، بازدید روزانه گریس زنجیر، تنظیم فرمان، و هر چند وقت یکبار چک کردن بلبرینگ ها است. سوخت مورد استفاده همان بنزین معمولی بوده اما مدل های حرفه ای تر،موتور های دوزمانه دارند که روغن نیز باید با سوخت مخلوط گردد.

شاید بتوانید با کارت در یک مسیر صاف با آسفالت مناسب رانندگی کنید اما باید بدانید این وسیله از نظر گمرک جزء کالا محسوب شده و به دلیل اینکه شماره شاسی ندارد و خودرو مسابقه است، خیلی از استاندارد های لازم برای رانندگی را از قبیل چراغ ها و… نداشته و پلیس اجازه توقیف وسیله را در عبور و مرور شهر و جاده خواهد داشت. بنابراین کارت تنها مخصوص پیست است که آسفالتی مناسب با توجه به لاستیک های اسلیک آن دارد.


رکورد را بزنید

تجربه نشان داده افرادی که علاقه مند به سرعت و هیجان هستند، بعد از مدتی کارتینگ را تفریحی انجام نداده و به دید ورزش حرفه ای می نگرند و کم کم به آن معتاد می شوند تا هر روز رقیبان را شکست داده و یا رکورد خود را جابجا کرده و به زمانی پایین تر دست پیدا کنند. جالب است بدانید رکورد دار مجموعه، خانم دکتر دندانپزشکی است که زمان 555/38 ثانیه آن به عنوان رتبه اول در مانیتوری که در سالن رتبه های برتر را نمایش می دهد به چشم می خورد. به گفته مدیر مجموعه، وقتی حرفه ای می شوید، کاهش زمان سخت بوده به گونه ای که این خانوم برای کم کردن تنها نیم ثانیه از زمان خود، 3 ماه تمرین کرده است!

ورزشی ایمن

بحث دیگر مسئله خدمات در مواقع اضطراری است. هرچند که در رشته کارتینگ در این سطح معمولا اتفاقی رخ نمی دهد اما وسایل امداد اولیه در مجموعه وجود دارد و مکان پیست در نزدیکی اورژانس است. در مسابقات حرفه ای کشوری، باید اتاقی با حداقل 3 تخت برای مصدومین احتمالی تدارک دیده باشند و خودرو آمبولانس در محل حضور داشته باشد. همچنین امکانات استانداردی همچون کپسول اطفاء حریق نیز باید در محل مناسب و دسترس باشد.

در پایان از آقای علی شیخ رضایی، مدیریت مجموعه بابت همکاری با کارتست تشکر می کنیم.

 

 

 

درباره ی سید سبحان سیدی

همچنین ببینید

تست و بررسی کراس اوورهای پرفروش ایران!

سایت در حال بارگزاری اولیه، مطلب به زودی قرار خواهد گرفت… پروژه عکس: کمیل دادپور

یک دیدگاه

  1. با سلام وعرض ادب جناب سیدی بنده از طرفداران پر وپا قرض مقالات شما و مجله ماشین هستم و در مجله ماشین با مقالات شما آشنایی دارم.لطفا در مجله ماشین و همین سایت مطالب بیشتری در مورد کارتینگ در رده رنتال وریس بگذارید.من علاقمند به کارتینگ هستم .لطفا ویدیوهای آموزشی و همچنین نحوه دور زدن در پیچها که خیلی مهم هستن رو درسایت بگذارید باتشکر
    بابک نگینی .همدان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *