خانه / مقالات / ماشین‏ های شکار
ماشین‏ های شکار
ماشین‏ های شکار

ماشین‏ های شکار

ماشین ‏های شکار

Hunting Cars

تحقیق و نوشته: مهندس سید سبحان سیدی

در زمان انسان‏‌های اولیه سوپرمارکتی وجود نداشت تا برای خرید به آنجا بروند، لذا برای تامین نیاز غذایی، مجبور بودند خود دست‌به‌کار شده و با چوب و سنگ اقدام به شکار حیوانات کنند که گاهی خطراتی همانند گلاویز شدن تن‏‌به‌‏تن با حیوانات درنده هم جزئی از به دست آوردن این روزی بود و گاهی خود شکار دیگر موجودات می‏‌شدند. اختراع اسلحه گرم و بهره‌‏گیری از اسب، شدت آسیب‌‏های حین شکار را کم کرد و شکار، بیشتر به سمت تفریح، ماجراجویی و سودآوری رفت. با به‌کارگیری ماشین‌‏ها به‌جای اسب، هرچند تعقیب حیوانات برای این امر آسان‌‏تر شد و حیوان سنگین‌‏وزن شکارشده به‌راحتی تا مقصد حمل می‌‏شدند، اما هنوز جان انسان‌‏ها باوجود مسلح بودن به انواع مهمات و پای فرار با اتومبیل درخطر بود. این بود که بشر ساخت خودروهای مخصوص شکار را آغاز کرد. ازاین‌رو، اتومبیل‏‌هایی که قابلیت بی‏راهه نوردی مناسبی دارند را مجهز به حفاظ‏، در نظر گرفتن صندلی در قسمتی مرتفع برای میان دید بهتر برای شلیک، جای مخصوص نگه‏داری اسلحه و تجهیزات شکار و حتی جای مخصوص حمل حیوانات شکار شده تا مقصد کرد. با به‌کارگیری این خودروهای شخصی‌سازی‌شده، کار برای شکارچیان حرفه‌‏ای راحت‏تر،لذت‌بخش‌تر و با خطر کمتری همراه شد و هم‌‏اکنون شرکت‏‌هایی هستند که این‏گونه اتومبیل‌‏ها را به‌صورت کامل تجهیز می‌‏کنند. بخشی از نمونه ماشین‌‏های شکار (Hunting Cars) را برای شما گردهم ‏آورده‌‏ایم.

 

درگذشته برای حمل حیوان شکار شده از فضای روی گلگیرها و رکاب استفاده می‌شد:


خودروهای شکار امروزی دارای طاقچه برای حمل حیوان شکارشده هستند:


شکار کردن، همیشه به معنی کشتن نیست. گاهی حیوانات ارزشمند را به دام انداخته و آن‏ها را زنده تا مقصد حمل می‏کنند که برای این امر، به قفس در اتومبیل نیاز است:

بعضی از حیوانات سنگین‌وزن هستند. برای گذاشتن آن‏‌ها روی طاقچه در نظر گرفته‏‌شده، به یک وینچ و یا قرقره نیاز است تا کار را برای شکارچی سهل کند:


جای قرارگیری سلاح سلیقه‏‌ای است. عده‌ای آن‏‌ها را پشت صندلی‌های داخل خودرو می‏‌گذارند، برخی از محفظه‌های در نظر گرفته‏‌شده برای این کار در صندوق بار و یا روی گلگیرهای عقب استفاده می‏‌کنند و شکارچیانی هم که همیشه نیاز فوری به استفاده از سلاح پیدا می‏‌کنند جای آن را روی گلگیر جلو تدارک می‌‏بینند که با یک حرکت اسلحه از جای خود خارج‌شده و زمان برای تیراندازی هدر ‏نرود:


میدان دید بهتر، هدف‏‌گیری را آسان می‏‌کند. در عکس‏های فوق، ساده‌ترین روش در مقابل پیچیده و بهترین روش را برای افزایش میدان دید شکارچی مشاهده ‏می‌کنید:


شخصی سازی یک خودرو برای شکار می‏‌تواند از نصب تجهیزات بر روی یک ماشین بیراهه نورد شروع شده و تا به یک اتومبیل کاستومایز تمام‏عیار ختم شود. اگر یک هانترکار ویژه می‏‌خواهید، باید دل و جرات بریدن بدنه اصلی خودرو را داشته باشید:

این جیپ یک اتومبیل شکار سریع و کاربردی است که مناسب برای تعقیب حیوان طراحی‌شده است. به صندلی‌های جلو و عقب-بالا که برای شکارچیان در نظر گرفته‌شده دقت کنید. ضعف آن، آسیب‏‌پذیر بودن سرنشینان در حمله‌‏های غیرمنتظره حیوانات وحشی است:


برای حل مشترک دو معضل میدان دید و امنیت شکارچیان به‌صورت هم‌‏زمان، بعضی از اتومبیل‌های شکار Top Drive ساخته می‏شوند. به این صورت که اتاقکی چند سرنشینه در بالای سقف اتومبیل ساخته می‏‌گردد که هم‌میدان وسیع 360 درجه‌ای دید را فراهم می‏‌کند و هم امنیت شکارچیان در صورت حمله ناگهانی حیوانات تضمین می‌شود.قسمت پایین وسیله هم برای قرارگیری بار یا شکار درنظرگرفته می‏شود:


خودروهای تاپ درایو از بالا کنترل می‌شوند. مجموعه فرمان با رابط‌ها به اتاقک بالا می‌رسد:


این وسیله دست‌ساز توانایی عبور از عرض رودخانه‏های کم‌عمق را داراست. پیشرانه در بخش بالایی قرارگرفته که توسط گاردان، به محور عقب انتقال می‌یابد. به فرم قایق‏ گونه بدنه توجه کنید:


استفاده صحیح از فضا به‌منظور نظم وسایل در طراحی اتومبیل‏های شکار حائز اهمیت است:


گاهی شکارچیان برای چند روز در منطقه‏ به شکار می‏‌پردازند که برای استراحت باید وسایلی به همراه خود داشته باشند که اصلی‏‌ترین آن چادر سقفی است که در کمپ زدن اتومبیل‌‏های آفرودی بکار‏ می‌رود:


ماشین‌‏های شکار گران‏قیمت نیستند و حتی برای ساخت آن‏ها می‌توان از ترکیب دو اتومبیل‏ خارج ‏از‏ رده یا یک مینی‏ ون استفاده کرد. البته بستگی دارد به شکار خرگوش می‏روید یا شیر؟ که اگر جواب شیر است، بهتر است بیشتر پس‌انداز خود را خرج ساخت و تجهیز خودروی خود کنید!

 

درباره ی سید سبحان سیدی

همچنین ببینید

هوا را چگونه تیون کنیم؟!

کارتست – تیونینگ همیشه به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین شاخه‌های دنیای خودرو معرفی می‌شود. بااین‌حال به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *