خانه / مقالات / چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

مقصر اصلی کیست؟

محقق و نویسنده: مهندس سید سبحان سیدی/

طبق آمار انجمن ملی حفاظت از آتش(NFPA)، حدود 20 درصد از گزارش‌های جمع‌آوری‌شده در رابطه با آتش‌سوزی، مرتبط با وسایل نقلیه می‌باشد. حتماً شما نیز مانند نگارنده بارها در رسانه‌ها خبر آتش گرفتن خودرویی را در خیابان شنیده و تصاویر آن را مشاهده کرده‌اید. مثلاً پورشه پانامرایی که در پایتخت جلو چشم همه سوخت و یا آتش گرفتن هم‌زمان موتور دو سانتافه به فاصله ده متری از هم در یک‌زمان و در میدان شهر اهواز که در حال حرکت بودند! اما عنوانیکه برای هرکدام از این حادثه‌ها در خبرگزاری‌ها به‌صورت مشترک مشاهده می‌کنید، نامعلوم بودن علت آن است. پیدا کردن علت وقوع حادثه می‌تواند شرح بیمه، برای جبران خسارت توسط آن شرکت و یا هشداری به تولیدکننده اتومبیل باشد تا طراحی خود را مورد بازبینی قرار دهند و رفع نقص کنند. قطعاً اتومبیل‌ها جن‌زده نمی‌شوند و علتی منطقی برای آتش‌سوزی آن‌ها وجود دارد. آنچه ما برداشت کردیم، نقش مستقیم عامل انسانی در این نوع حوادث است که موارد آن در متن زیر به شرح آمده است.

 


تقصیر خودروساز:

 معمولاً تولیدکنندگان اتومبیل به نقص‌های طراحی خود قبل از آنکه فراگیر شوند، پی ‌می‌برند. آن‌ها نسخه‌های مسئله‌دار را فرامی‌خوانند و مشکل را حل می‌کنند، چون هیچ خودروسازی دوست ندارد به سوزاندن مشتریانش معروف شود! مانند همه آتش‌سوزی‌های وسایل نقلیه، طراحی غلط، مرحله اول شروع یک آتش‌سوزی است.فیلم پخش‌شده از لامبورگینی اونتادور هایی که آتش می‌گرفتند را به یاد دارید؟ خیلی‌ها با دیدن سوختن این سوپر اسپرت گران‌قیمت دلشان کباب می‌شد. اما علت چه بود؟ مگر می‌شود خودروساز قدر لامبورگینی مانند شرکت وطنی که پژو 405 خود اشتعال ساخته بود نقص طراحی داشته باشد؟ جواب مثبت است! فراری 458 ایتالیا هم از بس در آتش سوخت مورد تمسخر مجریان تاپ گیر قرارگرفته بود!عکس 3 و 4 بیاید علت آتش گرفتن لامبورگینی را بررسی کنیم. مسئله‌ای که شرکت سازنده، فراخوان 5900 دستگاه از این کالای گران‌قیمت را داد تا به رفع عیب بپردازد که شامل تعدادی از نسخه وننو هم می‌شد.در این سری از تولید،خطر نشت سوخت هنگام پر بودن باک وجود داشت. بنابراین چنانچه سوخت نشتی با یک منبع احتراق، نظیر سیستم اگزوز تماس پیدا می‌کرد، احتمال شعله‌ور شدن آتش بود.شاید از خود سؤال کنید که چگونه ممکن است باک نشتی داشته باشد؟ گفته می‌شود در موقعیت‌های به‌خصوص هندلینگ، سوخت مایع در اطراف کنیستر کربن سیستم کنترل آلاینده‌های تبخیرشده، پاشیده می‌شود و بدین ترتیب سوپاپ‌های تصفیه دچار مشکل می‌شوند؛ در این حالت چنانچه دور موتور را بالا ببرید، بخار سوخت افزایش پیدا می‌کند و درنهایت احتمال وقوع آتش‌سوزی بالا می‌رود. علاوه بر آن، چنانچه مالک ، یک سیستم اگزوز یدکی روی خودروی خود نصب کند، این مسئله شدت بیشتری به خود می‌گیرد. ازاین‌رو است که شما می‌توانید ویدیوهایی در فضای مجازی بیابید که در آن‌ها مالکان اونتادور، با بالا بردن دور موتور خودروی خود، شعله‌های آتش را از اگزوز آن خارج می‌کنند که یکی از تبعات آن می‌تواند ذوب شدن قطعاتی از رنگ بدنه ‌باشد.برای رفع این مشکل، مراکز خدمات لامبورگینی، سوپاپ‌های تصفیه‌ی جدید و بهتری نصب و سوپاپی نیز در دریچه‌ی سوخت تعبیه خواهند کرد که از پر شدن بیش‌ازحد باک جلوگیری می‌کند.

 


سهل‌انگاری تعمیرکار:

 بازدید دوره‌ای از خودرو اهمیت زیادی دارد. مخصوصاً در اتومبیل‌هایی که سنی از آن‌ها گذشته است میزان اهمیت این مسئله دوچندان می‌شود. روکش سیم‌کشی‌ها باید سالم و عاری از هرگونه پوسیدگی باشند تا در اثر سایش به یکدیگر ایجاد جرقه نکنند. گاه جرقه بر اساس ریختن مواد سیال همانند آب رادیاتور، روغن ترمز، روغن هیدرولیک، روغن‌موتور بر روی این سیم‌ها و یا قطعات داغ پیشرانه، ایجاد اشتعال می‌کند. بدترین حالت آن نشت بنزین است که برای نگارنده پیش آمد. اتومبیلم را به دست تعمیرکاری سپردم تا خدماتی را بر روی موتور انجام دهد. دو روز بعد، هنگامی‌که به همراه دوست خود ساعت‌ها در ترافیک اتوبان تهران-کرج ماندیم و حسابی موتور اتومبیل زیر کلاچ و نیم کلاچ‌های پی‌درپی و آفتاب سوزان، ناخواسته تحت‌فشار قرارگرفته بود، به مقصد نزدیک شده بودیم که ناگهان موتور خاموش شد. هنگامی‌که استارت زدم موتور روشن نشد و ناگهان دوستم زودتر از من بوی بنزین را حس کرد و به آینه که نگاه انداختیم، متوجه نشت بنزین در چند متر مسیر طی شده پشت سر شدیم، در همان لحظه دود از زیر درب موتور برخواست. قبل از اینکه اتفاقی بدتر صورت بگیرد، از اتومبیل پیاده شده و به افراد حاضر در محل اطلاع دادیم از خودرو فاصله بگیرند زیرا خطر انفجار وجود داشت. خوشبختانه با اقدامات سریع و به‌موقع، حادثه‌ای رخ نداد و وقتی علت را بررسی کردم، متوجه شدم تعمیرکار، بست مستهلک و ناایمنی را واسطه اتصال شلنگ سوخت و ریل سوخت کرده بود که پس از گرم شدن، ازجادرآمده و بنزین روی قطعات داغ پیشرانه ریخت که موجب این اتفاق شد. شاید با همین اشتباه ساده تعمیرکار و یک استارت کوچک دیگر و پمپ شدن بنزین به شلنگی که ضامن بست آن در فضای گرم زیر درب موتور رهاشده بود، دیگر نه اتومبیلی مانده بود، نه دوستی و نه نگارنده که این مطلب را هم‌اکنون برای شما نگارش کنم! همیشه به‌سلامت اتومبیل خود اهمیت بدهید و از تعمیرکاری استفاده کنید که تنبلی لحظه‌ای و بی‌دقتی آن، باعث حادث شدن اتفاقی جبران‌ناپذیر برای شما نگردد.

 

 


همانند آتش‌سوزی تلفن همراه سامسونگ:

در طی سال‌های 2011 و 2012، زمانی که در آزمون‌های تصادف تعدادی از ماشین‌ها آتش گرفتند، کمپانی تسلا به تیتر اول بسیاری از روزنامه‌ها تبدیل شد. مقامات رسمی اعلام کردند که نشت مایع خنک‌کننده و تماس آن با باتری‌های صدمه‌دیده باعث آتش‌سوزی شده است.حادثه‌ای شبیه آتش گرفتن تلفن همراه سامسونگ که مقصر آن، طراحان باطری بودند و اغلب برای نمونه‌های تمام الکتریکی و هایبرید پیش می‌آید.عکس 8

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

 


پای یک روانی در میان است!

تنها عاملی که می‌توان آن را از سهوی و اتفاقی بودن آتش‌سوزی خودرو مبرا دانست، به آتش کشیدن از روی عمد است. موردی که برای یک پانامرا در مردادماه سال 94 در ماهشهر اتفاق افتاد!

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

 


عملیات انتحاری ؟

اتومبیل‌های جدید از سیستمی استفاده می‌کنند که در صورت ضربه شدید، پمپ کردن سوخت را متوقف کرده تا از آتش‌سوزی جلوگیری کند، اما اگر این ضربه شدت بسیار زیادی داشته باشد، چیزی جلودار آتش گرفتن خودرو براثر نشت سیالات نیست. در صورت وجود کپسول اطفای حریق باید به‌سرعت آن را خاموش کرد و در غیر آن باید کاملاً از خودرو یا خودروهای حادثه‌دیده فاصله گرفت. بی‌دقتی به توصیه  و هشدارهای جایگاه سوخت و عدم سوخت‌گیری ایمن نسخه‌های گازسوز نیز موجب انفجار کپسول فشرده گاز و درنهایت آتش‌سوزی شده است

 

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

دمای بالای مبدل کاتالیستی:

اگر موتور خودرو به‌صورت صحیح کار نکند، مثلاً به دلیل شمع‌های کهنه یا هر علت مخرب دیگر، سوخت را به‌صورت مناسب نسوزاند، مقدار زیادی مواد در سیستم اگزوز انبار می‌شود. بنابراین مبدل کاتالیزوری که وظیفه سوزاندن آلایندگی‌های خارج‌شده از موتور را دارد، مجبور است تا سخت‌تر کار کند که همین امر سبب داغ شدن بیش‌ازحد آن می‌شود.داغ شدن بیش‌ازحد می‌تواند باعث آتش گرفتن عایق‌های داخل کابین و کف‌پوش‌ها که درست روی صفحه فلزی کف اتومبیل قرار دارد شود.

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

 


قلب تپنده پرحرارت:

همان‌گونه که می‌دانید، پیشرانه خودرو مرکز تولید نیرو است، بنابراین حرارت زیادی دارد. گاهی عدم کارکرد صحیح سامانه خنک کاری نیروگاه، باعث ایجاد گرما بیش‌ازحد، ذوب شدن قطعات داخلی یا پلاستیکی مجاور موتور شده و ماشین دچار حریق می‌گردد. نصب و عملکرد غیراستاندارد توربوشارژها نیز در موتورهای پرخوران باعث حریق شده است که نمونه‌هایی از آن حتی در مدل‌های گران‌قیمت و استاندارد به دلیل استفاده از سوختی ناشایست و فشار زیاد وارده بر اتومبیل در فصل گرما نیز مشاهده‌شده است. نکته مهم آنکه، اگر درخیابان  با اتومبیل در حال سوختن مواجه شدید و کاری از شما ساخته نیست و می‌خواهید فیلم یا عکسی با تلفن همراه خود تهیه کنید، حتماً در فاصله ایمن از آن قرار گیرید. زیرا ممکن است وسعت حریق بیشتر و یا انفجاری صورت گیرد.

چرا خودرو ها آتش می گیرند؟
چرا خودرو ها آتش می گیرند؟

 

 

درباره ی سید سبحان سیدی

همچنین ببینید

هوا را چگونه تیون کنیم؟!

کارتست – تیونینگ همیشه به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین شاخه‌های دنیای خودرو معرفی می‌شود. بااین‌حال به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *