خانه / مقالات / 11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده
11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده

11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده

حرف هیچ کس سند نیست!

11 نکته حقوقی برای خرید/فروش مطمئن تر خودرو  کارکرده

 


نویسنده: مهندس سید سبحان سیدی

اگر بخواهید اتومبیل کارکرده خریداری کنید و یا بفروشید باید به نکات حقوقی معامله توجه کافی داشته باشید تا متحمل ضرر نشوید.ممکن است این ضرر مالی باشد و یا ایجاد ماه‌ها استرس برای تعیین تکلیف دعوی‌های حقوقی که به دلیل حجم زیاد پرونده‌های دستگاه قضا، روند رسیدگی به‌کندی صورت می‌پذیرد. بنابراین همان ابتدای کار با حواسی جمع اقدام کنید و مالی که به‌زحمت به دست آورده‌اید را به خاطر سهل‌انگاری و عجله از دست ندهید. ضمن توصیه توجه دقیق به نکات زیر، در صورت امکان از دوستانی کمک بگیرید که چند پیراهن بیشتر از شما پاره کرده‌اند و خواهش کنید در تمامی مراحل کار با شما همراه باشند.


 

1-اولویت با مصرف‌کننده

هویت فروشنده و یا خریدار را با سؤال کردن تشخیص دهید. آیا کسی است که می‌خواهد ماشین شخصی خود را بفروشد و یا واسطه است؟ چه فروشنده باشید و چه مشتری، مصرف‌کننده را به اشخاصی که به‌صورت وکالتی اقدام به معامله می‌کنند ترجیح دهید. علاوه بر امکان جعلی بودن وکالت‌نامه در بعضی موارد، کش‌دار شدن فرآیند معامله ممکن است شرایط ناخواسته‌ای را پیش آورد.

2- مبایعه‌نامه (قولنامه) بنویسید

این جمله را از نگارنده همیشه در یاد داشته باشید: «حرف هیچ‌کس سند نیست». حتی اگر با برادر خود معامله می‌کنید، همه موارد را مکتوب کرده که در آینده سو تفاهمی به وجود نیاید. مواردی مثل نام طرفین معامله با کد ملی، اطلاعات دقیق خودرو، مبلغ پیش‌پرداخت و نحوه تصفیه، زمان و تاریخ نوشتن قولنامه، میزان سلامت بدنه و فنی ادعاشده توسط فروشنده و دیگر نکاتی که در موارد بعدی توصیه می‌شود را دقیق ذکر کنید.

3-ضرر و زیان فسخ یک‌طرفه

در قولنامه بخشی را برای ضرر فسخ قرارداد مشخص کنید. اگر درهرصورتی یکی از طرفین از معامله پشیمان شد، مبلغی به‌عنوان خسارت به‌طرف مقابل پرداخت کند. برای فروشنده از این حیث که مشمول زمان شده و ممکن بود کس دیگری به‌راحتی خریداری کند و برای مشتری این نفع را دارد که در صورت مشاهده خلاف آنچه فروشنده اظهار کرده، مثلاً تصادفی بودن وسیله، امکان برگشت مال با دریافت خسارت وجود داشته باشد.

4-باحوصله و دقت کافی بخوانید

عجله نکنید! تک‌تک بندهای قول قرار خود با شخص مقابل را با دقت بخوانید و در صورت ابهام با اضافه کردن بندی به انتهای قولنامه شفاف‌سازی کنید. بارها دیده‌شده افراد براثر اعتماد بی‌جا به شخص مقابل و یا بی‌حوصلگی قرارداد را اصلانمی خوانند. 10 دقیقه مطالعه و بررسی تمام اعداد و نوشته‌ها از عمر گران‌قدر شما زیاد نمی‌کاهد اما از دست رفتن مال با زحمت به دست آورده،حتماً روزها و شاید سال‌ها تلاش را ضایع کند!

5-همراه خود شاهد ببرید

امضای دو شاهد در پای مبایعه‌نامه ضروری است.در صورت بروز سو تفاهم جدی، در دادگاه احضار خواهند شد و ماوقع را توضیح خواهند داد.

6-اقساطی نخرید/نفروشید

همان‌گونه که گفته شد، زمان بردن هرچه بیشتر معامله ممکن است اتفاقات ناخواسته‌ای را پیش آورد. ترجیحاً از خرید و یا فروش اقساطی پرهیز کنید، اگر این کار را می‌کنید تمامی شماره و تاریخ چک‌ها و ضرر دیرکرد پاس شدن آن در مبایعه‌نامه ذکر گردد.

7- سند اضافه برای پرداخت وجه

وقتی پول نقد پرداخت می‌کنید، یک امضا بابت وصول وجه از فروشنده می‌گیرید. اگر به‌جای پول نقد یا چک‌پول، از روش کارت به کارت یا حساب به‌حساب و چک‌بانکی استفاده کنید، با رسید و یا کپی آن سندی اضافه‌تر از یک امضای خالی برای اثبات پرداخت وجه خواهید داشت.

8-باقی‌مانده وجه در محضر

در عرف مبلغی را برای زمان تنظیم سند قطعی باقی می‌گذارند. یکی از دلایل، آن‌که فروشنده برای حضور در دفترخانه امروز و فردا نکند و معامله به تعویق نیفتد.

9-زمانی محدود برای تعویض پلاک

اگر وکالت تعویض پلاک را به مشتری می‌دهید، زمان مشخصی برای آن در نظر بگیرید. 2 یا 3 روز کاملاً کافی است. هرچند در قولنامه زمان تحویل خودرو را مشخص کردید اما اگر خریدار که با پلاک شما در شهر تردد می‌کند جرمی و یا تخلفی مرتکب شود، اثبات آنکه شما نبودید خود مراحلی دارد.

10-هزینه‌های انتقال را من بدهم یا او؟

در عرف، هزینه کمیسیون بنگاه و پارکینگ 50-50، هزینه تعویض پلاک به عهده خریدار و هزینه عوارض شهرداری و محضر به عهده فروشنده است.

11- ضرورت ثبت در دفترخانه

بعد از مراحل تعویض پلاک و دریافت برگه سبز، باید ثبت محضری کنید تا معامله ازنظر قانونی کامل و صحیح صورت بپذیرد.

 

درباره ی سید سبحان سیدی

همچنین ببینید

هوا را چگونه تیون کنیم؟!

کارتست – تیونینگ همیشه به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین شاخه‌های دنیای خودرو معرفی می‌شود. بااین‌حال به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *